CORDON BLEUT


CORDON BLEUT

Suomen Keittiömestarit ry on käyttänyt sinistä nauhaa ammattikunnan tunnuksenaan vuodesta 1974. Cordon Bleu -käädyt myönnetään aktiivisille henkilöjäsenille ammattikunnan eteen tehdystä työstä.

Historiaa

Cordon bleu yhdistetään yleensä parhaiten vasikanleikkeeseen, käytännössä se kuitenkin on nimitys huippuluokan ruoista ja sen valmistajista; alunperin tarkoittanut nimenomaan jonkun tunnetun keittiömestarin opissa ollutta naispuolista kokkia. 1600-luvun lopulla Maintenonin markiisitar perusti köyhtyneiden aatelisten tyttärille tarkoitetun koulun, joka tuli tunnetuksi keittotaidon opetuksestaan. Sininen nauha oli koulun 17 vuotta täyttäneiden merkki. Marthe Distel jatkoi perinnettä 1880-luvulla perustamalla Pariisiin L’École de Cordon bleu -keittokoulun.

Sinisellä nauhalla on merkitty myös arvokkaita ihmisiä. Vuonna 1348 erään ladyn sukkanauha putosi hovin tanssiaisissa, kuningas Edvard III poimi sen ja sitoi sininisen sukkanauhan polvensa ympärille ja lausui Honi soit qui mal y pense (’häpeä sille, joka tästä pahaa ajattelee). Näin syntyi Sukkanauharitarikunta (The Most Noble Order of the Garter) Englannin korkein ritarikunta, jonka tunnuksena on vasemman polven alapuolelle kiinnitettävä sininen samettinauha sekä tummansininen leveä nauha, joka kulkee vasemmalta olalta oikeaan lonkkaan.

Kuningas Henrik III perusti 1578 Ranskan korkeimmaksi ritarikunnaksi tarkoitetun L’Ordre des Chevaliers du Saint-Esprit -ritarikunnan. Sen arvonmerkkeihin kuului leveä sininen olkanauha. Myöhemmin sininen nauha on alkanut merkitä muitakin kunnioitettuja henkilöitä.

Jaettu vuodesta 1974 alkaen

Ensimmäiset Cordon Bleut myönnettiin Ravintola Marskissa järjestetyssä juhlavassa tilaisuudessa 1974 seuraaville mestareille:

Pertti Ingman, Christer Söderström, Jaakko Kolmonen, Heikki Heinonen, Alfred Fisher, Aili Tamminen, Osmo Norha, Eero Mäkelä, Tarmo Salminen, Harry Lilienkampf,Väinö Peltola, Jouni Paassilta, Lasse Helasto, Jorma Hyvärinen, Risto Kiviranta, Antti Huhtamäki,

Etelä-Suomen Keittiömestarit ry

Koivisto Tapio 1977
Gustafsson Sirkka 1976
Pyy Wiljam 1979
Rankala Erkki 1978
Alexandroff Paul 1976
Pohjolainen Jorma 1979
Asel Stig 1979
Niemiö Juha 1982
Lindholm Olli 1984
Torssonen Marjatta 1981
Utriainen Kalevi 1982
Koikkalainen Kari 1989
Hottinger Gero 1986
Matilainen Hannu 1984
Pärssinen Pekka 1984
Arpikari Pekka 1982
Maulavirta Markus 1989
Puranen Jorma 1982
Pulkkinen Raija 1989
Matilainen Hannu 1982
Hintzel Annikki, Vaasa 1998
Lipiäinen Pertti, Jyväskylä 1994
Komulainen Markku 1995
Nuutila Jaakko 1988
Simola Jarmo, Lahti 1992
Lampi Leo, Lahti 1992
Laine Tapio , Jyväskylä 1994
Vähä-Savo Jarmo, Vaasa 1998
Lehtinen Timo, Lahti 1992
Sirkiä Valo, Saariselkä 1996
Härmä Heikki, Saariselkä 1996
Viitaniemi Aija, Vaasa 1998
Tessler Raimo, Vaasa 1998
Kuosa Anssi, Saariselkä 1996
Vuori Olli, Lahti 1992
Walroos Jukka Vaasa 1998
Heikkola Ari, Lahti 1992
Mensola Yrjö, Helsinki 1990
Lundqvist Lars, Helsinki 1990
Lindholm Lauri 1991
Laukkanen Liisa, Helsinki 1990
Heilimo Veikko, Helsinki 2000
Laaksolahti Eila, Helsinki 2000
Laukkarinen Sirpa, Helsinki2000
Murtomäki Jussi, Helsinki 2000
Pirttinen Pirkko, Helsinki 2000
Rusakko Raija, Helsinki 2000
Räsänen Juha, Helsinki 2000
Turpeinen Veijo, Helsinki 2000
Vanamo Veijo, Helsinki 2000
Sillander Tarja 1988
Ulvi Pertti, Lappeenranta 2002
Lehtovaara Tatu, Lappeenranta 2002
Lundqvist Anne, Lappeenranta 2002
Uotila Torsti, Lappeenranta 2002
Pöyhönen Hanna-L. Tampere 2004
Kumpulainen Jari, Tampere 2004
Repo Jukka-Pekka, Tampere 2004
Kalliokoski Hannu, Tampere 2004
Koskinen Dan, Jyväskylä 2006
Karuranta Pirjo, Jyväskylä 2006
Selvenius Liisa, Jyväskylä 2006
Vilen-Peltoniemi Mervi, Jyväskylä 2006
Välimäki Hans,Skm  2006
Aihinen Kari, Skm 2006
Rissanen Juha, Skm 2006
Vaajo Jyrki, Jyväskylä 2006
Oinonen Arto, Oulu 2008
Melto Timo, Oulu 2008
Uotila Jari, Oulu 2008
Vainikainen Esa, Oulu 2008
Manninen Eija, Oulu  2008
Karhu  Jarkko, Vaasa 2010
Lähdeviikki Kimmo, Vaasa  2010
Pimiä Jari, Vaasa 2010
Lehtinen Helena, Pori 2012
Mikkola Risto, Pori 2012
Nikkonen Minna, Pori 2012
Tirronen Matti, Pori 2012
Salonen  Pauli, Pori 2012
Selen-Leino Thelma, Kotka 2014
Kantele Sampo, Helsinki 2015

Turun Keittiömestarit Ry

Anttila Esa, Tampere 2004
Asmola Lauri, Pori 2012
Brunnsberg Asko, Saariselkä 1996
Dahlin Harri, Turku 1986
Gustafsson Kjell, Vaasa 1998
Haapanen Reijo, Turku 1991
Haapanen Sirpa, Oulu 2008
Hallberg Kalevi, Turku 1978
Haranen Jorma, Turku 1986
Hukkanen Kaarlo, Tampere 1978
Hyrynsalmi Helvi, Vaasa 2010
Jaatinen Esa, Turku 1991
Järnström Kai 2006
Karros Kaj, Naantali 2004
Kaukiainen, Hannu Turku 1980
Kaukoranta Heikki, Saariselkä 1996
Kiiski Markku, Kotka
Kinnunen Reijo, Turku 1986
Kulmala Tapio, Turku 1986
Kurki Klaus, Turku 1987
Lehtiö Mikko, Turku 1986
Luoto Marjaana, Turku 1989
Lindstedt Harri, Helsinki 1990
Lähteenmäki Mervi, Turku 2002
Lähtevänoja Juha, Turku 1993
Mantila Riikka, Vaasa 2010
Miettinen Tiina, Turku 1992
Mäkinen Sami, Pori 2012
Mäkinen Tomi, Lappeenranta 2002
Neva Markku 1986
Nitschke Alfried, Helsinki 1990
Pokka Juha, Jyväskylä 1994
Pulkka Eino, Turku 1987
Pulkki Toivo, Turku 1977
Rantanen Lasse, Turku 1996
Rantasuo Toivo, Turku 1987
Reijonsaari Simo, Tampere 1978
Saastamoinen, Paavo Turku 1986
Saastamoinen, Pirjo Turku 1996
Salo Hannu, Turku 1990
Silver Per-Erik, Helsinki 2000
Sirkiä Pauli, Turku 1977
Sirmola Vesa 2006
Sukander Erkki, Saariselkä 1996
Stam-Ekblom Paula 2006
Taberman Kari, Helsinki 2000
Takalo Kauko, Turku 1989
Tikka Arto, Turku 1978
Tuominen Antero, Turku 1986
Tuomisto Mika, Oulu 2008
Turola Kari, Vaasa 1998
Urmas Tuomo, Tampere 2004
Wahlman Aki, Jyväskylä 1994
Wennberg Aarno, Turku 1986
Vainio Tarmo, Helsinki 1974
Varjus Tarja, Turku 1992
Virtanen Pentti, Turku 1986
Vuori Tarmo, Kuopio 1988

Keski-Suomen Keittiömestarit ry

Asikainen Pertti, Lahti 1992
Gröhn Tapio, Jyväskylä 1994
Hakanen Arto, Pori 2012
Haveri-Heikkilä Malla, Tampere 2004
Hirvanen Lotta, Oulu 2008
Honkanen Jorma, Tampere 2004
Jaatinen Seppo, Vaasa 1998
Kangasaho Kirsi, Kotka 2014
Knuuttila Maarit, Jyväskylä 1994
Knööpi Juha, Pori 2012
Kyllönen Jukka, Vaasa 1998
Lehtinen Martti, Espoo 1988
Lehvonen Harri, Jyväskylä 1994
Lemiläinen Kati, Kotka 2014
Lilienkampf Harry, Helsinki 1974
Lilienkampf Marja-Leena, Vaasa 1998
Loppi Ari, Tampere 2004
Muuronen Matti, Tampere 2004
Mäkelä Veikko, Saariselkä 1996
Palho Riitta, Vaasa 2010
Pekkala Marja-Leena, Tampere 2004
Pölkki Leena, Saariselkä 1996
Putkonen Marja-Leena, Jyväskylä 1994
Rasinaho Timo, Oulu 2008
Rauniaho Helmut, Kotka 2014
Salminen Tarmo, Helsinki 1974
Savolainen Antero, Helsinki 2000
Soikkala Markku, Jyväskylä 2006
Suomalainen Jarmo, Pori 2012
Vaarama Timo, Helsinki 1990

Satakunnan Keittiömestarit Ry

Siltanen Harri
Ollila Hannu
Schrey Ben  
Luojukoski Jukka, Vaasa 2010
Sinervaara Erkki, Vaasa 2010
Lindfors Marko, Pori 2012
Lehto Tapio, Pori 2012
Aaltonen Ari-Pekka, Kotka 2014
Eronen Joonas, Kotka 2014

Savon Keittiömestarit Ry

Määttälä Sinikka, Vaasa 2010
Tersunen Marko, Pori 2012
Pousi Kimmo, Kotka 2014

Pohjois- Karjalan Keittiömestarit Ry

Korhonen Mikko, Vaasa 2010
Nevalainen Tuula, Pori 2012
Niva Jari, Pori 2012
Parkman Jari, Vaasa 2010
Puhakka Arja, Pori 2012
Heikkinen Petri, Kotka 2014
Koikkalainen Ari, Kotka 2014
Lahti Mikko, Kotka 2014

Lapin Keittiömestarit Ry

Bungarten Rolf, Helsinki 1991
Gehör Mika, Saariselkä 1996
Hirvasoja Matti, Helsinki 2000
Holopainen Esko, Vaasa 2010
Jarva Riitta, Lappeenranta 2002
Kononen Hannu, Rovaniemi 1990
Korhonen Eero, Kuopio 1979
Kotakorva Martti, Jyväskylä 1994
Lehtinen Jorma, Jyväskylä 1994
Lehtinen Markku, Lahti 1992
Leppänen Jouko, Lappeenranta 2002
Lyytinen Petri Jyväskylä 2006
Madetoja Juhani, Helsinki 2000
Nordlund Hannu, Oulu 2008
Pahl Mika, Tampere 2004
Palokangas Kimmo, 2008
Pistokoski Gunnar, Rovaniemi 1975  2004
Puljujärvi Markku, Jyväskylä 1994
Pääkkönen Pekka, Vaasa 1998
Rajanen Jouko, Pori 2012
Rosendahl Olavi, Saariselkä 1996
Selander Petri, Tampere 2004
Sointu Tapio, Helsinki 1975
Tervaniemi Terttu, Rovaniemi 1976
Tupitsa Anu, Vaasa 1998
Valtonen Simo, Oulu 2008
Veittikoski Jorma Jyväskylä 2006
Wûstefeld Irja, Jyväskylä 1994
Ylijurva Pirjo, Vaasa 2010
Reponiemi Tatu, Kotka 2014
Jumisko Jyrki, Kotka 2014

Päijät -Hämeen Keittiömestarit Ry

Kopra Vesa,Lahti 1992
Timonen Pekka, Jyväskylä 1994
Laitinen Veijo,Jyväskylä 1994
Pihlman Olli,Saariselkä 1996
Pfäffli Pekka, Vaasa 1998
Joutselainen Hannu, Vaasa 1998
Pohjola, Marjatta,Vaasa 1998
Pekkola Jouko, Helsinki 2000
Hynönen Päivi,Helsinki 2000
Permanto Seppo, Lappeenranta 2002
Riihelä Seppo,Lappeenranta 2002
Kähkönen Jari, Tampere 2004
Kokko Olli, Tampere 2004
Talonen Jouni, Tampere 2004
Koskinen Ilkka, Jyväskylä 2006
Vesa Teiju, Jyväskylä 2006
Rantala Ilkka, Oulu 2008
Poskiparta Janne, Oulu 2008
Luonela Mervi, Vaasa 2010
Turta Jukka, Vaasa 2010
Waden Johan, Pori 2012
Ojala Markku, Pori 2012
Torikka Markku, Kotka 2014

Pirkanmaan Keittiömestarit Ry

Aaltonen Simo, Lappeenranta 2002
Antila Jaakko, Jyväskylä 1994
Hokkanen Reino, Tampere 2004
Hynnä Pekka 1983
Immonen Markku, Oulu 2008
Isotalo Ilkka, Kotka 2014
Karne Heimo, Vaasa 2010
Kaupila Heikki 1983
Keipilä Jari 1983
Kontola Matti, Vaasa 1998
Kärkkäinen Petri, Pori 2012
Laaksonen Aarno 1983
Lamppu Liisa
Lehtinen Mika
Leppänen Jouko, Lappeenranta 2002
Lohjelm Reijo 1983
Luiro Arja, Tampere 2004
Lötjönen Veijo 1983
Malinen Markku, Vaasa 1998
Myllyniemi Ari, Helsinki 2000
Niemi Mirja 1983
Pohjola Tauno, Lahti 1992
Rastas Arto, Vaasa 2010
Reijonsaari Simo 1983
Ritala Mirja 2007
Roito Mika, Kotka 2014
Routtu Pekka
Tolppa Pekka, Kotka 2014
Talvinen Päivi
Torkkel Martti 1983

Kymen Keittiömestarit Ry

Puustinen Matti, Tampere 2004
Löfström Petri, Tampere 2004
Hänninen Pekka, Jyväskylä 2006
Polizzi Daniele, Jyväskylä 2006
Porkka Jarmo, Oulu 2008
Puuras Jukka, Vaasa 2010
Tuhkanen Pekka, Vaasa 2010
Hurtta Veli-Matti, Pori 2012
Arminen Hanna, Kotka 2014
Hannunen Kai, Kotka 2014

Etelä -Pohjanmaan Keittiömestarit Ry

Alho Aimo, Vaasa 1998
Ekola Kirsi, Jyväskylä 2006
Heikkinen Reijo, Turku 1982
Henttonen Minna, Kotka 2014
Jyrkkänen Kaija, Vaasa 1998
Järvi Tuija, Vaasa 2010
Ivars Katarina 2006
Kinnunen Seppo, Saariselkä 1996
Kupila Timo, Helsinki 2000
Köykkä Kimmo, Pori 2012
Lax Kaj, Vaasa 1998
Lindvik Bertel, Vaasa 1998
Luopajärvi Maija-Liisa, Tampere 2004
Myllykangas Arja, Helsinki 2000
Mäenpää Marita, Tampere 2004
Oikarainen Jouni, Oulu 2008
Saarinen Vesa, Oulu 2008
Sahala Martti, Lappeenranta 2002
Sandström Jens, Saariselkä 1996
Siimesvaara Jouko,Lappeenranta 2002
Siltanen Harri, Saariselkä 1996
Sundell Hannu, Helsinki 2000
Unkeri Jani, Kotka 2014
Vaaraniemi Jukka, Kuopio 1984

Pohjois- Pohjanmaan Keittiömestarit Ry

Antila Henna, Pori 2012
Gehör Janne, Kotka 2014
Grekelä Antti, Jyväskylä 2006
Gärding Marjo, Vaasa 2010
Heinonen Kari, Vaasa 2010
Juujärvi Antti, Jyväskylä 2006
Kemppainen Jarmo, Oulu 2008
Koppelo Esa, Kotka 2014
Korhonen Eeva, Oulu 2008
Laurila Hannu, Vaasa 2010
Lehtonen Airi, Jyväskylä 2006
Oikarinen Eero, Pori 2012
Rinne Janne, Kotka 2014
Salo Jarmo, Jyväskylä 2006
Sillanpää Sirpa, Pori 2012
Westerlund Harri, Jyväskylä 2006

Karjalan Keittiömestarit Ry

Timo Virtanen
Jussi Vierikko
Tarja Timo
Markku Kaljunen
Vesa Kopra
Raili Häsä
Maija Pylsy
Tero Ylä-Jussila
Ulla Siik
Tarja Hovilainen
Petri Siitonen

Etelä- Savon Keittiömestarit Ry

Leso Timo, Vaasa 2010
Lyytikäinen Aija, Vaasa 2010
Muhonen Karri, Pori 2012
Pöyry Raija, Kotka 2014

Suomen Keittiömestarit Ry

Aaltola Tarja 2006
Aihinen Kari 2006
Huuhtanen Jarmo 2006
Hämäläinen Jari 2006
Hänninen Oula 2006
Martikainen Mikko 2006
Palonen Mika 2006
Palovaara Marko 2006
Pärssinen Pasi 2006
Rantala Toni 2006
Rekola Sami 2006
Rissanen Juha 2006
Ruottinen Sirkka-Liisa 2006
Vaajo Jyrki 2006
Vesivalo Jari-Pekka 2006
Välimäki Hans 2006

Kultaisen Cordon Bleun luovutus oli Ravintola Motissa samana vuonna 1974 seuraaville ansioituneille Mestareille:

Osmo Norha, Aili Tamminen, Alfred Fisher, Pauli Velanko, Klaus Sarkki ja Erik Haag

Muut jäsenet:

Etelä-Suomen Keittiömestarit ry

Gustafsson Sirkka, Lahti 1992
Mäkelä Eero, Lahti  1992
Lilienkampf Harry, Lahti 1992,
Pyy Wiljam, Kotka 2014
Pohjolainen Jorma Lahti 1992
Niemiö Juha, Lahti 1992
Utriainen Kalevi, Jyväskylä 2006
Maulavirta Markus, Tampere  2004
Hintzel Annikki, Vaasa1998
Simola Jarmo, Lahti 1992
Lampi Leo, Lahti  1992
Laine Tapio, Helsinki 2000
Vähä-Savo Jarmo, Lappeenranta  2002
Lehtinen Timo,Tampere 2004
Sirkiä Valo, Helsinki 2000
Härmä Heikki, Lappeenranta 2002
Viitaniemi Aija, Tampere  2004
Vuori Olli, Pori 2012
Walroos Jukka, Pori 2012
Mensola Yrjö, Kotka 2014
Lundqvist Lars  1990
Rusakko Raija, Kotka 2014
Vanamo Veijo, Pori 2012
Sillander Tarja,   2000
Uotila Torsti, Pori  2012
Kumpulainen Jari, Vaasa 2010
Repo Jukka-Pekka, Vaasa  2010
Kalliokoski Hannu, Vaasa 2010
Melto Timo, Pori  2012
Huhtamäki  Antti, Kotka 2014

Turun Keittiömestarit Ry

Brunnsberg Asko, Kotka 2014
Dahlin Harri, Pori 2012
Haapanen Reijo, Vaasa 2010
Haranen Jorma, Tampere 1987
Hukkanen Kaarlo, Turku 1986
Jaatinen Esa, Lappeenranta 2002
Kaukoranta Heikki, Kotka 2014
Kulmala Tapio, Vaasa 1998
Kurki Klaus, Tampere 2004
Lindstedt Harri, Tampere 2004
Pulkka Eino, Helsinki 2000
Pulkki Toivo, Kotka 2014
Salo Hannu, Tampere 2004
Sirkiö Pauli, Turku 1996
Sukander Erkki 2006
Taberman Kari, Vaasa 2010
Tuominen Antero 2006
Vainio Tarmo, Lahti 1992
Varjus Tarja, Oulu 2008
Virtanen Pertti, Pori 2012
Wennberg Aarno 2006

Keski-Suomen Keittiömestarit ry

Gröhn Tapio Helsinki 2000
Haveri-Heikkilä Malla Pori 2012
Honkanen Jorma Oulu 2008
Kyllönen Jukka Vaasa 2010
Lehtinen Martti Saariselkä 1996
Lilienkampf Harry Lahti 1992
Muuronen Matti Oulu 2008
Pekkala Marja-Leena Oulu 2008
Pölkki Leena Vaasa 2010
Salminen Tarmo Jyväskylä 2006
Soikkala Markku Pori 2012
Vaarama Timo Helsinki 2000

Satakunnan Keittiömestarit Ry

Ollila Hannu Vaasa 2010

Savon Keittiömestarit Ry

Intonen Seija, Pori 2012
Ruotsalainen Seppo, Vaasa 2010
Ryynänen Raimo, Pori 2012

Pohjois- Karjalan Keittiömestarit Ry

Lindroos Jorma, Kotka 2014
Wasenius Tarmo, Vaasa 2010

Lapin Keittiömestarit Ry

Bungarten Rolf, Vaasa 1998
Hirvasoja Matti, Pori 2012
Kotakorva Martti, Tampere2004
Lehtinen Jorma, Lappeenranta 2002
Lehtinen Markku, Vaasa 1998
Pistokoski Gunnar, Saariselkä 1996  2004
Pääkkönen Pekka, Vaasa 2010
Rosendahl Olavi, Tampere 2004
Selander Petri, Kotka 2014
Sointu Tapio, Lahti 1992
Tervaniemi Terttu, Jyväskylä 2006
Tupitsa Anu, Oulu 2008
Ylijurva Pirjo, Kotka 2014

Päijät -Hämeen Keittiömestarit Ry

Mäkilä Matti,Lahti 1992
Laitinen Veijo,Tampere 2004
Pihlman Olli,Jyväskylä 2006
Permanto Seppo,Oulu 2008
Pekkola Jouko, Vaasa 2010
Kokko Olli, Pori 2012
Rantala Ilkka, Kotka 2014

Pirkanmaan Keittiömestarit Ry

Hokkanen Reino, Pori 2012
Häyrynen Hannu 1983
Ihalainen Jussi
Immonen Markku, Kotka 2014
Kanninen Jouni
Kauppila Heikki, Pori 2012
Leppänen Jouko, Pori 2012
Luiro Arja, Kotka 2014
Myllyniemi Ari, Vaasa 2010
Niemi Keijo
Peltonen Harri 1985
Raivio Leena, Lahti 1992
Wiss Hannu 1983

Kymen Keittiömestarit Ry

Puustinen Matti, Oulu 2008
Hänninen Pekka, Vaasa 2010
Löfström Petri, Vaasa 2010
Porkka Aki, Pori 2012
Kaija Päivi , Pori 2012
Vesa Teiju , Kotka 2014

Etelä -Pohjanmaan Keittiömestarit Ry

Lax Kaj, Jyväskylä 2006
Sandström Jens, Jyväskylä 2006
Jyrkkänen Kaija, Oulu 2008
Kinnunen Seppo, Oulu 2008
Myllykangas Arja, Vaasa 2010
Ekola Kirsi, Vaasa 2010
Mäenpää Marita, Pori 2012
Kupila Timo, Pori 2012
Järvi-Lähde Tuija, Kotka 2014
Sahala Martti, Kotka 2014

Pohjois- Pohjanmaan Keittiömestarit Ry

Juujärvi Antti 2008
Lehtonen Airi, Kotka 2014
Salo Jarmo, Vaasa 2010
Westerlund Harri, Pori 2012
Äijälä Reijo, Jyväskylä 2006

Karjalan Keittiömestarit Ry

Jukka Moilanen, Oulu 2008
Ulla Liukkonen
Raili Häsä

Etelä- Savon Keittiömestarit Ry

Lampinen Jari, Pori 2012
Lotta Kalevi, Pori 2012
Lyytikäinen Aija, Kotka 2014
Vauhkonen Pirjo, Kotka 2014